EXTRA ÅRSMÖTE 2006
Anordnades på det ordinarie årsmötets beslut Onsdagen den 15 november 2006 kl 18:00
Självklart så ville vi givetvis prova ABF:s nya lokaler, Nedre torekällgatan 3-5, Torekällskolan. Vi startade mötet med fika samt information om hur läget ser ut just nu och hur framtiden för lokal-TV ser ut. Vi pratde också om Wasabrass föräldraförenings planer på att dokumentera årets föreställning för att visa det i TV-rutan. Styrelsen ställde sig bakom iniativet och stöttar ideérna. Föreningen 3-kamera-utrustning passar utmärkt för sådanna tillfällen.
När fikat var avslutat så övergick vi till det extra årsmötet. Lite diskutioner om den exakta ordalydelsen blev det, men det är bra att det blir rätt från början. Resultatet kan man ladda ner här till höger.
Efter extra årsmötet:
Magnus visade hur enkelt det är att redigera en liten film. Det var egentligen tänkt att Claes skulle göra detta, men han var hemma nedbäddad i sängen. Claes håller lite kurser om detta med just ABF. Magnus visade och berättde istället om morgondagens TV-standard, HD. Han körde lite inslag på en dataskärm med full upplösning 1920x1080, jämfört med dagens upplösning 720x576 så ger det nästan lite biokänsla över filmmaterialet. Då skärmen enbart var på 23 tum så behöver man verkligen sitta när, det går, för att uppleva de detaljerade bilderna.
Styrelsen